Beporzók Ünnepe
2020. március 10. írta: HiúzHáz

Beporzók Ünnepe

De vajon miért olyan fontos ez a nap és pontosan kiknek a védelmére hívjuk fel a figyelmet március 10-én, a Beporzók napján?

dsc_5872_proba_f.png

Bogáncslepke sürgölődik egy út menti hársfán.  Az európai állomány ősz vége felé délre, egészen Afrikáig vándorol, s tavasszal, április-május táján onnan érkeznek vissza. (fotó: Potyó Imre)

A természetben mindennek meg van az ideje és a helye. Tavasszal a növények virágot bontanak és a szél, a víz vagy a különböző állatcsoportok pedig a porzós virágról a virágport (pollen) egy másik növényegyed bibéjére (termő) „szállítják”. Jutalmuk a tápanyagdús pollen és a nektár, közben pedig csendesen beporozzák zárvatermő növényeinket. Ez a viszonylag egyszerűnek tűnő folyamat sok millió éves csiszolódás következménye, aminek mi emberek szerencsés haszonélvezői lehetünk. Talán nem is tudjuk mennyire csodálatosan egyszerű a dolgunk, hisz a természet "elvégez" mindent körülöttünk a maga idejében. Ez pedig őrületes szerencse nekünk, embereknek, ugyanis nélkülük nem kerülhetne számtalan étel és ital az asztalunkra. Pénzben is kifejezhetjük ezt a juttatást: világszerte pedig több mint 150 milliárd euróra becsülik a vadon élő, beporzó rovarok által nyújtott, ún. ökoszisztéma-szolgáltatások értékét.

Ugyanis vadon élő növényeink 80%-a és kerti zöldségeink és gyümölcseink nagy része is rovarbeporzású. A beporzó szervezetek legnagyobb része ugyanis rovar, de közel sem mind méhek.  Sokan „segítenek” nekik ebben a hatalmas feladatban: zengőlegyek, pöszörlegyek, darazsak, lepkék és a poloskák is. Érdekes mód a puhatestűek pl. csigák is lehetnek beporzó szervezetek és néhány emlős, pl. trópusi nektárevő denevérek és persze madarak is. 

 A képre kattintva galéria nyílik--->                                      

Rendkívül sok élőlény szorgoskodik szerencsére – persze valójában tudtán kívül – a beporzáson és így élelmeink előállításán. Nekünk egyetlen feladatunk van, védeni őket - saját érdekünkben is!

20190307_134314_jav.jpg

A méhek már a kora tavaszi időszakban elindulnak. Táplálékuk a virágpor és a nektár: nektárgyűjtéskor a testükre tapadó pollent lefésülik, nyállal összekeverik, és a hátsó lábaikon lévő „kosárkába" pakolják. (fotó: Tarjányi Nikolett)

Képzeljük el a világot legyek, darazsak és méhek nélkül… ez talán elsőre nem is olyan nehéz feladat, hisz nem egyszer igen bosszantó népség az övék…
Képzeljünk el egy nyári vízparti alkonyt idegesítő darazsak, fényre szálló lepkék és kellemetlen szúnyogok nélkül. Képzeljük el, hogy egy délutáni baráti kerti összejövetel vagy a kellemes esti mélázásunk közepette nem döngenek körülöttünk ezek a fránya rovarok, nem zavar semmi, csupán a magasban közlekedő repülőgépek hangját halljuk. Csend van. De talán túl nagy a csend...
….hová lett a csodálatos alkonyi madárdal? Eltűnt, hisz eltűntek táplálékállataik is. Nyúlnánk tányérunk után, de a zöldségeknek és a gyümölcsöknek is hűlt helye. Nincs alma, körte, cseresznye, nincs meggy és dinnye sem. A paradicsom ízére már nem is emlékszünk. Kenyeret eszünk, üresen. Hozzá vizet iszunk, hisz a kávé, tea és a szörp is már a múlté. Koccintanánk barátainkkal, de üres a kis pohár… a pálinka is eltűnt a Föld színéről. 
A kellemetlen kis ízeltlábúakkal együtt sajnos eltűntek legfőbb étkeink és élvezeti termékeink is.

A beporzó szervezetek ugyanis a biológiai sokféleség fenntartásának talán legfontosabb szereplői. Ezen belül is a vadon élő méhek, magányos- és poszméhek valamint a zengőlegyek a kulcsszereplők. A házi méhek kb. 30%-ban járulnak hozzá ehhez a tevékenységhez.

Ami pedig leginkább veszélyezteti ezeket a lényeket, az pl. az intenzív mezőgazdaság, hisz a hatalmas monokultúrák csupán néhány beporzónak nyújtanak táplálékot és csak rövid időre. A legtöbbjük viszont egy-egy kisebb növénycsoportra specializálódott, így jórészük hoppon marad. Rendkívül káros a mezőgazdasághoz kötődő növényvédő- és rovarölő szerek túlzott használata is, ugyanis megzavarhatja pl. a méhek tájékozódó képességét és így energiatartalékaikat gyorsan felélve a kaptár felé, útközben elpusztulnak. Nem beszélve a nyaranta, rendszeresen végzett kémiai szúnyoggyérítésről, amiközben nem csak a vérszívók, de rendkívül sok egyéb rovar is odalesz...

Most viszont képzeljük el, hogy mi is segíthetjük fennmaradásukat 

Ha tehetjük, létesítsünk beporzó-barát kis és nagy kertet. Ültessünk többféle, nem egyszerre virágzó növényt (fákat, cserjéket, lágyszárúakat), igyekezzünk mozaikos vetésszerkezetet kialakítani nagyobb mezőgazdasági területeinken is. Fontoljuk meg a vegyszerek használatát és törekedjünk meghagyni a természetközeli élőhelyfoltokat. Tervezzük gondosan a kaszálást és legeltetést is. 

A képre kattintva galéria nyílik--->

Ha pedig barkácsolni van kedvünk, építhetünk kedves rovarhoteleket/darázsgarázst is ezeknek a hasznos és nagyon szép állatoknak. És miközben ők élelmeinket „állítják” elő, mi dolgos hétköznapjaikban is beleshetünk.

A képre kattintva galéria nyílik--->

További információ és hasznos részletek arról, milyen növényfajokat ültessünk, milyen rovarhotelt építsünk:

https://www.okologia.mta.hu/sites/default/files/Beporzok_a_kertunkben_online_verzio.pdf

/Tarjányi Nikolett, környezeti nevelő/

 

A bejegyzés trackback címe:

https://hiuzhaz.blog.hu/api/trackback/id/tr9715513512

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása