Kik laknak kisvizeinkben?
2018. március 26. írta: HiúzHáz

Kik laknak kisvizeinkben?

Víz Világnapja a Duna-Ipoly Nemzeti Parkban

Március 22. a Víz Világnapja. Egy nap, melyet 1994-ben az ENSZ Környezetvédelmi konferenciájának kezdeményezésére hívtak életre azzal a céllal, hogy a kormányzati szerveknek, döntéshozóknak és a magánszemélyeknek is felhívják a figyelmét a világméretű vízválságra és a jövő generációkban tudatosítsák a víz szerepének, védelmének jelentőségét. Egy nap, amikor fontos, hogy beszéljünk a Föld felszíni és felszín alatti édesvízkészletének folyamatos csökkenéséről, a vizeinket fenyegető elképesztő mértékű emberi szennyezésről, a klímaváltozás negatív hatásairól és arról, hogy ez milyen katasztrofális következménnyel van a vízi élőlényekre és így ránk, emberekre nézve is. Egy nap, amelynek figyelemfelhívó szerepe fontos, de nem elégséges.

5.JPG

A börzsönyi kisvízfolyások a környezeti hatásokra különösen érzékeny gerinces és gerinctelen élőlényeknek nyújtanak értékes élőhelyet.

Ez évben a Víz Világnap nemzetközi szlogenje: „Védd természetesen!”. Ez az egyszerű gondolat arra hívja fel a figyelmet, hogy a világméretű problémák megoldására a természet saját maga megoldást is nyújt! A vizes élőhelyek helyreállításával, az árterek rehabilitációjával, erdők telepítésével mind hozzájárulhatunk a természetes rendszerek újbóli, közel eredeti működéséhez, segíthetjük a víz természetes körforgását és biztosíthatjuk saját jólétünket is.

2.JPG

Alkalmi vízbiológusok munka közben.

20180324_113457.jpg

A határozás folyamata.

A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai kiemelt fontosságúnak tartják a körülöttünk található kisebb és nagyobb vízterek: tavak, patakok, folyók élőlényközösségeinek megismertetését kicsikkel és nagyokkal egyaránt. Megismerés nélkül ugyanis senki nem érezheti magáénak ezeket az élőhelyeket, az őket benépesítő növény- és állatfajokat, és mindezek nélkül annak mostani és jövőbeli védelmét sem.

1.JPG

 A Dunavirág Vízibusz és az érdeklődő apróságok (és nagyobbacskák :) ).

Víz Világnapi rendezvényeinket - nagy örömünkre - évről évre egyre több óvodás, iskolás és felnőtt keresi fel. Ezeken a tematikus napokon mindenki megismerkedhet a vizeinket benépesítő fantasztikusan gazdag flórával és faunával. Ez évben simogathattak "félelmetes" vízi skorpiót, sétáltathattak kezükön piócát, találkozhattak a börzsönyi patakok legnagyobb teremtményével és megtudhatták hogyan építkeznek a vizek titokzatos kis kőművesei, a tegzesek.

20180323_115931.jpg

"Nahát, mégsem olyan ijesztő ez a pióca!"

20180323_120732.jpg

Egy érdekes lény a Jági-tóból (Pilisszentiván), a víziskorpió.

6.JPG

A börzsönyi kisvízfolyások legnagyobb és egyik legkülönlegesebb lakója, a kövi rák.

Nagy örömünkre, a múlt évtől egy mobil vízvizsgáló eszköz, a Dunavirág Vízibusz (https://dunaviragvizibusz.hu/) segíti egész éves szemléletformáló és ismeretterjesztő tevékenységünket.  

 

3.JPG

4.JPG

Az ovisok is szájtátva hallgatták a kisvizek különleges élőlényeiről szóló "mesét".

Az ilyen rendezvényeken túl azonban a Vízibusz tavasztól őszig házhoz, azaz vízhez is megy:)! Segítségével egy élményközpontú, interaktív foglalkozás keretében ismerhetik meg a résztvevők saját élőhelyük vízi élővilágát, hogy ne csak március 22-e szóljon hatalmas kincsünkről, vizeinkről és azok védelméről!

29404570_421724114948460_978388760_o_1.jpg

Tipikus áramló vízi faj a dán kérész. 

29527373_421723808281824_318535176_o.jpg

Az összes édesvízi rák közül a bolharákok a legelterjedtebbek. Fontos szerepük van a patakokba hullott falevelek lebontásában.

A bejegyzés trackback címe:

https://hiuzhaz.blog.hu/api/trackback/id/tr8613778578

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása